Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı

22 Ağustos 2012 Çarşamba

Türkiye'yi konut kredisinde 30 yıl vade seçeneği ile tanıştıran Şeker Finans, 'Gelirine Uygun Konut Kredisi' modeliyle, gerçek ihtiyaç sahiplerinin ev sahibi olmalarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Şeker Finans Genel Müdürü Bahadır Teker, "30 yıl vadeli konut kredisi kullanarak ev sahibi olan bir kişinin, vade süresinde ödediği kredi taksit tutarı, aynı süre içinde, yıllık yüzde 6 kira artışı ile oluşacak kira bedelinden daha az tutuyor" dedi


Türkiye'yi konut kredisinde 30 yıl vade seçeneği ile tanıştıran Şeker Finans, ev sahibi olmak isteyenlere uygun ödeme koşulları sunmaya devam ediyor. 30 yıla kadar tüm vadelerde yüzde 0,96 faiz oranlı ve dosya masrafının yüzde 1,5 olarak sabitlendiği Şeker Finans'ın kampanyasından yararlanmak isteyenler, Türkiye genelindeki Şekerbank şubelerine başvurarak ev sahibi olmaya adım atıyorlar. Türkiye'de gerçek anlamda ilk mortgage ürününü sunarak, ikamet amaçlı konutlar için finansman desteği sağlayan Şeker Finans, kira öder gibi ev sahibi olmayı mümkün kılıyor. Şeker Finans, 525 bin TL'ye kadar olan konut kredi taleplerini karşılıyor.

SLOGAN GERÇEK OLDU

 

Konut sahipliği için gereken finansal enstrümanlara daha geniş kitlelerin ulaşabilmesi hedefiyle, fiyatlama ve vade olarak müşterilerine güncel piyasadaki en uygun koşulları sağladıklarını belirten Şeker Finans Genel Müdürü Bahadır Teker, "30 yıl vadeli konut kredisi kullanarak ev sahibi olan bir kişinin, vade süresi tamamında ödediği kredi taksit tutarı, aynı süre içinde, yıllık yüzde 6 kira artışı ile oluşacak kira bedelinden daha az tutuyor. Böylece 'kira öder gibi ev sahibi olmak' sloganı, Şeker Finans ile gerçek oluyor" dedi.

Bahadır Teker, geçtiğimiz Temmuz ayında başlattıkları kampanya faiz oranını yüzde 0,02 puan daha düşürerek, 30 yıla kadar tüm vadelerde yüzde 0,96'ya indirdiklerini, dosya masrafını ise yüzde 1,5 olarak sabitlediklerini ve geçtiğimiz Nisan ayından bu yana uyguladıkları, taksit ödemelerini azaltan "Gelirine Uygun Konut Kredisi modeli" ile de ev sahibi olmayı kolaylaştırdıklarını söyledi. Teker, sözlerine şöyle devam etti:

TAKSİTTE GELİRE GÖRE ARTIŞ

 

"Konutun alındığı ilk yıllarda, düşük tutarda taksit ödeme avantajı sunan 'Gelirine Uygun Konut Kredisi' modelinde müşteri ödeyeceği kredi taksit tutarını her yıl kendi tercih edeceği artış oranına göre belirliyor. Şeker Finans olarak geliştirdiğimiz bu sistemde, kredi kullanıcısının yıllık gelir artışını yüzde 5, yüzde 7 ve yüzde 9 olarak belirledik. Kredi taksitlerindeki artışı da müşterinin tercihine göre bu oranlarda düzenliyoruz. Taksit tutarlarındaki artış, kredinin vade sonuna kadar aynı oranlarda devam ediyor. Böylece, kredi taksitlerinde gelire göre artış sistemiyle, ek külfet getirmeden konut alıcılarının yaşam standartlarını korumayı amaçlıyoruz."

İlk yıl aylık ödeme 500 lira azalıyor

'Gelirine Uygun Konut Kredisi' modelini, kredi taksitlerini daha düşük aylık taksitlerle ödemek isteyen, ücretini belgeleyebilen çalışanlar için geliştirdiklerini kaydeden Bahadır Teker, bu modelde, taksitini gelirindeki artış kadar artırma fırsatından yararlanan konut alıcılarına ilk yıl ayda 500 TL daha az ödeme fırsatı sunduklarına işaret etti. Teker, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu modelde, 100 bin TL kredi kullanan ve 10 yıl vadeyi seçen bir kredi kullanıcısı, şu anda konut kredi piyasasındaki ortalama aylık faiz oranı olan %1,04 oranıyla kredi kullanabiliyor. Müşterimiz bu kapsamda, ilk yıl ödeyeceği aylık taksit tutarının 1000 TL'yi aşmamasını isterse, sonraki yıl ödeyeceği aylık kredi taksiti gelirindeki artış oranına paralel olarak belirli yüzdede sabitlenerek, ilk yılki aylık kredi taksiti 1.500 TL yerine 1.000 TL'den başlayabiliyor."

yenişafak