Konya'da 2 bin bina restore edildi

30 Mart 2016 Çarsamba

Konya Büyükşehir Belediyesi, Bedesten'de 2 bin 687 binayı yeniden yapılandırıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında kent merkezindeki tarihi eserlerin restorasyonu konusunda önemli mesafe aldıklarını bildirdi.

Akyürek konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında yaptığımız en önemli çalışmalardan biri Tarihi Bedesten Projesi. Bedesten'de 2 bin 687 binayı restore ettik. Mevlana Çarşısı ile Eski İstanbul Caddesi'nden Mevlana tarafındaki bölümde daha büyük bir proje yürüttüğümüz için cephe düzenlemesi yapmamıştık. Bu yıl orada da kararlar verilecek.

Anıtlar Kurulu ile de görüşüyoruz. O bölge de tamamlandığında, devam eden Osmanlı Buğday Pazarı'nın da yapılmasıyla birlikte şehrin kalbi mesabesindeki Alaeddin-Mevlana arasındaki büyük dönüşüm önemli oranda tamamlanmış olacak."

9 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Başkan Akyürek, yaklaşık 9 milyon liraya mal olan cephe sağlıklaştırma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek projenin devamında Alaeddin Tepesi çevresi, Kazımkarabekir ve Atatürk caddelerinin ele alınacağını açıkladı. Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarda, Mevlana Caddesi'ndeki 51 binanın dış cepheleri tekrar yapılandırıldı. Bazı binalara proje gereği saçak ilave edildi, aydınlatma yapıldı.

ensonhaber