Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

28 Kasım 2015 Cumartesi

Salonunuzun düzen ve dekorasyonunda yapacağız basit değişiklikler sayesinde daha şık ve keyifli bir ortam yaratabilirsiniz.

Bilindiği üzere salon evin en çok özen gösterilen, kısımlarından biridir. Bu sebeple salon dekorasyonu yaparken oldukça dikkatli davranılmalıdır. Eve gelen misafirlerin ağırlandığı, geçen zamanın keyifli, konforlu olması salon dekorasyonu ile doğrudan ilgilidir. Fakat dekorasyon sırasında yapılan hatalar istenilen sonuca varılmasında engel oluşturmaktadır. Dekorasyon yapmak renk, doku, kumaş, aydınlatma bilgisi gerektirir. Bu sebeple iyi bir araştırma yapmadan, bilen kişilerin fikrini almadan dekorasyon işine kalkışmamalısınız. Çünkü giyim mağazasından alınan bir bluzun yenisini almak kolay iken aldığınız mobilyanın yenisini almak zaman ve maddiyat ister.

SALON DEKORASYONUNDA YAPILAN HATALAR
Hangi mekanın dekorasyonunu yaparsanız yapın kafanızda oturtmanız gereken hangi tarzda bir dekorasyona imza atmanız gerektiğidir. Bu konuda bilen bir kişiden yardım alabilirsiniz. Örneğin evinizde en çok görmek istediğiniz parçaları değerlendirerek hangi tarzın daha ağır bastığını öğrenebilirsiniz. Anlam kargaşası içerisinde her tarzdan bir eşya bulunduran dekorasyon örnekleri göz yormaktan ve mekanı yanlış kullanmaktan başka bir durum değildir. Ayrıca seçtiğiniz perde, masa, TV ünitesi gibi ürünlerin moda mod olmasına gerek yok. Kendi tercihlerinizi yaparak uygun materyalleri bir araya getirerek güzel bir dekorasyon gerçekleştirebilirsiniz.

AYDINLATMA VE HALI
Yanlış ışıklandırma yapılan tüm dizaynları eksik veya yanlış görünmesini sağlayabilir. Yani aydınlatma en az dekorasyon kadar önemlidir. Dar bir salona sahipseniz ışıklandırmayı artırabilmek için odanızda aynalar, spot lambalar kullanabilirsiniz. Bir diğer önemli etken halı ise seçilirken dokusu, rengi, malzemesine göre evde kullanılan eşyalarla paralellik arz etmelidir. Birebir uyumlu olmasa da ahengi bozacak, yoracak halı modellerinden uzak durulmalıdır. Koltuklarda desenli kumaşlar tercih edildi ise halılarda sadelik, halılarda hareketli desenler var ise sade koltuk takımları tercih edilmelidir.

ensonhaber